Po-So (8:00-18:00): (+421) 911 111 902 

Ionizácia alebo chlór dioxid – porovnanie

Ionizácia striebra a medi podobne ako chlór dioxid je použivaná pre kontrolu škodlivých baktérií (Legionella, Pseudomonas, E.Coli). Ale ktorá metóda je efektívnejšia a účinnejšia? V tomto článku vám zhrnieme výhody a nevýhody oboch systémov na úpravu vody. 

Výhody chlórdioxidu

Chlórdioxid je jednou zo zlúčenin chlóru. Ako plyn v rozotku sa dá pripraviť kombináciou chlorečnanu sódneho s kyselinou. Oxid chloričitý je menej korozívny ako chlór a účinnejší aj pri vyššej hodnote pH.

Čo sa týka dezinfikovania, narozdiel od chlóru preniká hlbšie do biofilmu. Preto sa niekedy využíva aj ako biocíd na úpravu vody v chladiacich vežiach, čističkách odpadových vôd alebo potravinárskom priemysle.

Neviete si dať rady s kvalitou vody vo Vašom objekte? Neváhajte sa na nás obrátiť a naši odborníci Vám radi poradia s možnými riešeniami.
Nevýhody chlórdioxidu

Pitná voda nesmie obsahovať viac ako 0.2 mg/L oxidu chloričitého vzhľadom na to, že spôsobuje tvorbu chloritanov a chlorečnanov.  Vyšsie koncentrácie chlórdioxidu sú zdraviu škodlivé. Zariadenia na výrobu chlórdioxidu predstavujú riziko výbuchu, pretože používané chemikálie je nutné skladovať v špeciánych podmienkach. 

Aj keď chlórdioxid je lacnejší ako iónizácia na báze medi a striebra, spôsobuje koróziu potrubia a poškodzuje plasty. Vyvoláva to znepokojenie najmä v krajinách ako Španielsko, Holandsko a v ktajinách Stredného Východu, pretože v takom prípade je nutné vynaložiť nielen finančné náklady ale aj väčšie úsilie na údržbu ako výmena samotného potrubia, ventilov alebo čerpadiel, ktoré sú časovo náročné. 

Jednou z ďaších nevýhod je udržanie účinnú koncentráciu reziduálneho mnoštva oxidu chloričitého.  Napr. V potrubí s pitnou vodou v osemposchodovej budove hrozí že koncentrácia reziduálneho chlórdioxidu  bude oslabená ešte predtým, kým sa dostane na tretie poschodie.

Okrem iného, slabá zvyšková koncentrácia má obmedzený účinok na biofilm. Aby oxid chloričitý efektívne fingoval na odstránie biofilmu, musia byť jeho koncetrácie vysoké. V používaných koncentráciach je schopný odlúpnuť len vrchnú časť biofilmu, ktorá bude naďalej rásť.

Výhody iónizácie na báze medi a striebra

Tento spôsob dezinfekcie zaručuje bezpečnú vodu na pitie a po celom svete získava popularitu. Je to najmä preto, že táto metóda dezinfekcie je aktívna po celej dĺžke systému na pitnú vodu a kontamináciu je možné úplne odstrániť. Zároveň má dlhý reziduálny účinok. Uvoľnené ióny v pitnej vode sú aktívne po dobu až 6 týždňov aj v prípade ak systém zlyhá. Dlhodobý reziduálny efekt a spôsob akým ióny ničia baktérie a biofilm zaručujú úplnú elimináciu zdroja kontaminácie. 

Keďže tento spôsob dezinfekcie nepoužíva žiadne chemikálie a nespôsobuje koróziu potrubia, je jednoduchá na inštaláciu a údržbu. Potrubie, ventily a čerpadlá zostávajú nepoškodené a nie je potrebná žiadna dodatočná údržba z dôvodu tečúcich spojov spôsobených poškodením systému.

Nevýhody iónizácie na báze medi a striebra

Aktivita iónov sa spomaľuje v prípade, že pH vody vykazuje hodnoty vyššie ako 8.4, účinnosť dezinfekcie výrazne klesá. Ióny však neprestávajú plniť svoju funkciu, ale odstránenie kontaminácie trvá dlhšie.

Pri niektorých starších systémoch môže zanechať šedivý povlak na miestach kde voda preteká cez staršie potrubia. Avšak takéto sfarbenie povrchov sa vyskytuje na <5% realizácií, pričom takéto sfarbenie nie je špinavé ai nehygienické – je to prirodzená reakcia pri kombinácie vápenca a iónov striebra s kyslíkom.

Záver

Aj keď obe metódy úpravy vody majú svoje výhody aj nevýhody, môžme zhodnotiť, že iónizácia na báze striebra a medi je podstatne efektívnejšia. Nevýhody tohto spôsobu sú neobvyklé a dokonca aj šedivý povlak, ktorý môže v minimálnych prípadoch vzniknúť, je možné odstrániť použitím bežného čistiaceho prípravku. 

Chlórdioxid, však má na druhej strane viac nevýhod ako výhod. Je dôležité podotknúť, že to nie je látka schopná účinne odstrániť biofilm v rozvode pitnej vody. Rast biofilmu iba potláča, ale po pozstavení dávkpvania chlórd dioxidu do vody sa kontaminácia opäť prejaví. Vo veľkých systém sa preukazuje ako neefektívny vhľadom na jeho  znížený reziduálny účinok.

Čakať sa neoplatí

Napriek tomu, že sa môže zdať problematika zabezpečenia hygienicky nezávadného potrubia komplikovaná, celý priebeh je veľmi jednoduchý. Radi Vám so zabezpečením budovy pomôžeme a nájdeme pre vás dlhodobo udržateľné riešenie, ktoré bude vyhovovať aj tým najväčším očakávaniam a bude finančne dostupné.

Aj tu platí, že prevencia vás môže ochrániť od oveľa náročnejšej investície, ktorou by v krajnom prípade bola nutná šoková dezinfekcia, ktorá môže ovplyvniť plynulý chod prevádzky ale zvýšiť vstupné finančné náklady.

Kontaktujte nás a dohodnite si termín ešte dnes!

Suspendisse maximus purus tempor massa fringilla, et porttitor felis viverra. Ut pharetra pharetra volutpat. Aenean consequat aliquam nunc, quis sagittis orci viverra in. Morbi eget est maximus, convallis quam in, semper nulla. Phasellus molestie pretium ex nec dignissim. Nullam scelerisque orem nec sem ultrices laoreet. In feugiat elementum pellentesque. Maecenas auctor congue dui, a rhoncus nisl efficitur vitae.

Pošlite článok svojím známym:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Ostatné články

Mohlo by vás zaujímať...

COVID-19 a riziko hrozby šírenia Legionelly

Vzhľadom na pretrvávajúcu pandémiu Covid-19 je veľa podnikov a prevádzok dočasne zatvorených. Práve z tohto dôvodu zostávajú vodovodné systémy v budovách nečinné a pomaly narastá

Services
We use unique, custom-built tools to give us the edge

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo. 

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. 

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. 

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. 

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.